Naslovnica
Upišite pojam ili ga odaberite među tagovima:
Faraon, Prosvjetiteljstvo, Sparta, Morske struje, Pad zapadnog rimskog carstva, Krunidba, Eolski reljef, Ponikve, Delta, Mitologija, Mjesno i pojasno (zonsko) vrijeme, Provincija, Komunizam, Gotika, Bizant, Škrapa, Meridijani i paralele, Legenda, Atena, Knez, Romanika, Perzija, Socijalizam, Pokrštavanje, Predromanika, Ustav, Reljef, Župan, županije, Polovi, Atmosfera (zračni omotač), Svemir, Pučki tribuni, Ljudska prava, Konzul, Olimpijske igre, Jezgra, Datumska granica, Imperijalizam, Građa zemlje, Helenizam,
Vrati me korak natragSretna škola - početna stranica
Struktura tla
 
Struktura tla - definira njegova svojstva. Zavisno o načinu na koje je tlo nastalo  imamo različite strukture, ali struktura ovisi i o minerološkom sastavu osnovne stijene. Razaznajemo dvije elementarne strukture. Vezana struktura za koherentne materijale i nevezana struktura za nekoherentne materijale. Strukturu nekog tla možemo provjeriti fotografiranjem pomoću elektronskog mikroskopa. Struktura promatranog tla nam ukazuje na koji se način čestice međusobno vežu i definira prostor među česticama tj. pore.

Zbijeni materijali se manje sliježu od rahlijih i prirodno je da je tlo s više pora propusnije. Međutim, pokazat će se da glina ima više pora od šljunka, ali da je manje propusna. To je posljedica strukture tla i oblika zrna.
 
Nevezana struktura
 

 
 
 
 
 
različiti raspored čestica u istom tlu daje drugačiji porozitet
 
Kod krupnih čestica struktura može biti rahla ili zbijena. Što se izražava porozitetom. Porozitet predstavlja omjer volumena pora i ukupnog volumena tla.

Isto tlo, ali s različitim porozitetom, kao na slici desno ima drugačiju čvrstoću, deformabilnost i osjetljivost na potres. Čestice pjeska i šljunka vidljive su prostim okom i imaju više-manje sferičan ili eliptičan oblik.
 
 
Vezana struktura

 
 
 
 
 
 
Čestice, gline i praha u tlu mogu formirati različitu strukturu

Kod sitnih čestica praha i gline struktura može biti: sačasta, pahuljasta i složena. Različite strukture u sitnozrnom tlu presudno utječu na njegova fizikalno-mehanička svojstva (čvrstoća, deformabilnost, propusnost). Prisustvo krupnijih čestica među sitnijim česticama također utječu na svojstva takvog tla.

Čestice gline nisu vidljive prostom oku i imaju oblik pločica s jasno izraženim utjecajem električnog naboja na svojoj površini.
Sretna knjiga - Internet trgovina