Priča o kajakaškom sportu u Hrvatskoj počinje davne 1920. godine kada je u Zagrebu osnovan prvi klub. Poslije su osnovani klubovi u mjestima uz Dunav, Dravu i Savu. Kako bismo što više saznali o kajakaškom sportu, nedavno smo posjetili Jarunsko jezero u Zagrebu.
NAJSLAVNIJI KLUB
Među njima bio je i klub Belišće, u kojem su stasala najveća imena našeg kajakaškog sporta i postignuti najbolji rezultati. Jedan od velikana i legendarni je Matija Ljubek.
VESLAJ U SVOJOJ STAZI
Natjecanja, odnosno utrke, razlikuju se po duljini staze. Tako mlađi kadeti veslaju na 200, juniori na 500 i 1000, a seniori na 200, 500 i 1000 metara. Vesla se u devet staza. Svaki kajakaš mora ostati u svojoj stazi, a kreće na sučev znak.
SJEDNI ILI KLEKNI
No kajakaštvo ne obuhvaća samo veslanje u kajaku već i veslanje u kanuu. U čemu je razlika između kajaka i kanua? U kajaku veslač sjedi i vesla s obje strane čamca (kajaka). U kanuu kleči i vesla samo s jedne strane. Zato se i natjecateljske discipline dijele na utrke kajaka jednosjeda, dvosjeda ili četverosjeda, odnosno kanua jednokleka, dvokleka ili četverokleka.
ČAMAC, VESLO, KOMBINEZON
Želiš li se baviti tim sportom, evo dobre vijesti. Od opreme ne treba ti gotovo ništa, samo kombinezon. Naravno, bez vesla i čamca ne možeš, ali o tome brigu vodi klub. To je dovoljan razlog da se iskušaš. Za početak bavljenja kajakom idealne su godine od 10. do 12.
KLUBOVI
Svi koji se žele baviti ovim zanimljivim sportom mogu se javiti u jedan od kajakaških klubova:
KK Matija Ljubek, ŠRC Jarun, Zagreb
KK Jarun, Zagreb
KK Belišće, Dom na Dravi, Belišće
KK Marsonija, Slavonski Brod
KK Oriolik, Slavonski Kobaš
KK Odra, Sisak
KK Razvitak, Ludbreg
KK Mračaj, Runovići
Pripremio: Oleg Weis
|