Mnoge će mame i bake reći − nikada. Druge će reći da si još malo dijete…
Mnoge djevojčice obožavaju promatrati svoje mame kako se šminkaju. Nerijetko pred zrcalom iskušavaju njihove ruževe, sjenila za oči i obraze.
U mnogim kulturama žene (i muškarci) nanose različita bojila na lice. Šminkanje može biti dio starih običaja, želje da se bude ljepši, da se prikriju neki nedostaci na licu i tijelu. Šminka na licu može biti i poziv u rat… Očito su se ljudi šminkali tijekom stoljeća. Na francuskom dvoru u 17. i 18. st. I žene i muškarci nanosili su goleme količine bijeloga pudera u prahu kako bi ten djelovao porculanski bijelo. Na usta je nanošena intenzivna crvena boja.
Pitali smo mame kada se, prema njihovu mišljenju, može početi sa šminkanjem.
Jasna, mama: Svakodnevno šminkanje ne dolazi u OBZIR. Najranije − poslije 15. godine.
Prirodni look
Savjeti za šminkanje za posebne prilike :
1. Počnimo od stavljanja pudera. Prvo stavite podlogu za tekući puder na lice, a na podlogu tekući puder.
Da bi djelovao PROZRAČNO pomiješajte ga s malo vode.
2. Na tekući puder stavite puder u prahu, i to RAVNOMJERNO.
3. Na oči stavite dva sloja maskare za redom. Sjenilo stavite tako da prema nosu bude tamnija nijansa neke boje, a da prema van ide sve svjetlije. Nipošto ne nanosite DEBELE slojeve.
Stavljate li olovku, samo na donjem dijelu kapka povucite samo jednu crtu.
4. Stavljajte SJAJILO, a ne ruž, zato što ono upotpunjuje usne. Nemojte docrtavati linije usana, nego pustite da vam usne budu prirodna oblika, zato što vam drugi oblik ne bi pristajao.
5. Za svježiji pogled stavite 2 kruga svježeg krastavca, a svaka 2 tjedna napravite piling lica.
6. Niošto ne stavljajte neke UPADLJIVE boje, nego bež, zlatnu, smeđu, bijeloružičastu... Što manje šminke, to bolje. Za prekrivanje prištića upotrijebite korektor. |