09.svibanj 2017.
Opasne "igre"! koje ppotiču na suicid

OPASNA igra koja potiče djecu na samoubojstvo, a o kojoj se piše već mjesecima po stranim medijima, sad je stigla i u Hrvatsku. Bolesna igra naziva se Plavi kit i porijeklom je iz Rusije, a Indexu su se javili zabrinuti roditelji zagrebačkih osnovnoškolaca čija su djeca putem WhatsAppa primila uznemirujuće poruke koje govore o spomenutoj igri.

Sedmogodišnja djevojčica iz jedne zagrebačke osnovne škole preplašila se kad su joj je na mobitel počele stizati poruke u kojima, između ostalog, stoje i upozorenja da se zbog navedene igre ubilo 130 djece u Rusiji. Iako nigdje nije službeno dokazano da se toliko djece ubilo upravo radi navedene igre, to je podatak kojim se djeca nastoje uplašiti.

U poruci koju su dobila djeca iz jedne zagrebačke osnovne škole, između ostalog, stoji: "Ne daj bože da ti se instalira jer onda si gotov/a. Znači ako uđeš u neku sliku plavog kita ili hashtag plavi kit ili tako nešto onda ti dođu pitanja kao osjećate li se loše? Želite li se ubiti i onda vam se automatski skine ta igra, a kad vam se skine, ne možeš je deinstalirati. Ako kažeš da ne želiš igrati i pokušaš je deinstalirati, ona će hakirati tvoje osobne stvari i sve će saznati o tebi. Kako ti se zovu roditelji itd. Prijetit će ti da će ti ubiti roditelje (što stvarno i hoće) i onda je jedan od izazova igrice da se probudite u 4.20, drugi je da gledate horore cijeli dan. I tako ide sve prema gorem".

Zadnji izazov - samoubojstvo

Dalje se navodi kako djeca koja igraju tu opasnu i bolesnu "igru" kao jedan od izazova dobivaju da si moraju izrezati na rukama oblik kita, a posljednji je izazov da se ubiju.

Kontaktirali smo policiju iz koje su nam potvrdili da raspolažu saznanjima o međunarodnom fenomenu širenja opasne online igre koja se koristi i pod nazivom Plavi kit (Blue Whale).

Pozvali su sve koji imaju konkretno saznanje o sudionicima ove i sličnih igara, da se odmah jave policiji.

Od svih koji su se uključili u igru i dobili uznemirujuće poruke da se povrijede ili su pak primili prijetnje da će im netko ubiti roditelje, traže da snime zaslon mobitela i to odmah dostave policiji kako bi dalje mogli ući u trag onima koji te naredbe izdaju.

U policiji još navode kako je važno da mladi znaju da se s povjerenjem za zaštitu mogu obratiti policijskim službenicima za mladež, koji rade u svakoj policijskoj postaji i koji su posebno obučeni za obavljanje razgovora s djecom i mladima.

 

Upozorenje MUP-a

"Koristimo priliku da skrenemo pozornost na potrebu posebne taktičnosti u medijskom izvješćivanju o novom pojavnom obliku ugrožavanja dobrobiti djece sudjelovanjem u ovakvim igrama.

Kod izloženosti informacijama o različitim novim trendovima o kojima doznaju iz medija i okruženja socijalnih mreža, djeca i mladi su posebno ranjivi zbog izostanka životnog iskustva, svoje radoznalosti i povodljivosti i kao takva mogu se nekritički dovesti u rizične situacije, o čemu je potrebno voditi računa kod medijskog izvještavanja javnosti", upozoravaju u policiji.

A da se odmah po primitku bilo kakvih poruka i navođenja na opasne radnje mladi trebaju javiti policiji, rekla nam je i pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić.

Istaknula je kako su oni upoznati s ovom igrom, zasad samo putem medija, te da se još nisu susreli s konkretnim prijavama s našega područja.

"S obzirom na uznemirujući sadržaj navedene "igre" i opasnosti koje se, prema medijskim napisima, s time povezuju, preporučujemo svima koji se susretnu s uznemirujućim porukama ili prijetnjama na internetu da o tome svakako obavijeste policiju", rekla je za Index Ivana Milas Klarić, pravobraniteljica za djecu.

Medioteka - Udruga za promicanje medijske kulture djece i mladih // www.medioteka.hr // info@medioteka.hr