Naslovnica
Upišite pojam ili ga odaberite među tagovima:
Knez, Ban, Župan, županije, Diktator, Kompas, Aerobni organizmi, Metalno doba, Glagoljaštvo, Građa zemlje, Religija, Republika, Kora, Geološka doba, Mjerilo, Meridijani i paralele, Delta, Demos, Zvijezde, Sige, Kameno doba, Arhiv, Feudalizam, Litosferne ploče, Legija, Mjesec, Plima i oseka, Padaline, Faraon, Sumračnica, Islam, Crta (lenta) vremena, Ledenjački reljef, Benediktinci, Filipike, Gotika, Romantizam, Pokrštavanje, Romanizacija, Prvi svjetski rat, Grčki gradovi,
Vrati me korak natragSretna škola - početna stranica
Svećenici i hramovi
U svakom hranu u starodrevnom Egiptu od faraona se očekivalo da izvršava dužnosti najvišega svećenika, međutim, njegovo je mjesto obično preuzeo glavni svećenik. U velikim hramovima, poput Karnaka u Tebi, koji je posvećen Amunu Reu, kralju bogova, glavni je svećenik imao veliku moć, te je kontrolirao bogatstvo u hramu i velike zemlje u vlasništvu hrama.
 

Ured glavnoga svećenika (vrhovnog svećenika) ostajao bi u vlasništvu čitave generacije iste obitelji sve dok faraon ne bi promijenio mišljenje i ustoličio novoga svećenika. Svećenici su imali nazive koji su označavali njihovu moć, tj. mogli su se zvati «božje sluge», s dodanim imenom, «prvi», «drugi», «treći» itd., ovisno o hijerarhiji. Svećenici nižega ranga mogli su se imenovati «čisti» ili «božanski očevi», a njihova odgovornost sastojala se je od toga da su održavali hramove čistim. Njihova druga uloga je da su vodili administrativne zapise.
Sretna knjiga - Internet trgovina