Zimske životinje u polju - Ne miruju sve životinje zimi
Tiho, tiho da nas ne mogu čuti niti srna niti miš, ulazimo u šumu zemljanim putem između visokih smreka, pažljivo osluškujući.
 Jedino što još čujemo je nježno šuštanje vrhova drveća oko kojih zaigrano puše vjetar, i šaputanje stalne kiše visoko gore među granama, te okretanje vjetrokaza u obliku zimskog zlatnog pjetlića. Ne čuje se propadanje cipele kroz snijeg, šuškanje jakne niti bilo koja ometajuća riječ. Zašto tako tiho?
Osluškujmo kretanje životinjica, njihovo glasanje i šuškanje zimi. Ne miruju sve životinje zimi i ne spavaju zimski san.
 
Kad je hladno ptice nakostriješe perje. Da to ne učine smrznule bi se za nekoliko sati.
 
Jarebice žive za vrijeme zime u malim budnim jatima.U snijegu se vrlo lako prepoznaju tragovi ptičijih nožica, koji se nalaze gusto jedan do drugog .
 
Zečevi se šćućure u neko udubljenje i puste da ih prekrije snijeg.
 
Vjeveričine uši za vrijeme zime strše poput kistova iz nakostriješenog krzna, koje ih štiti od hladnoće.
 
Kada trče miševi se odaju sičušnim tragovima, koje ostavljaju u snijegu. Možemo također naći malene tunele od snijega, koje najčešće prave poljski miševi.
 
Po snijegu lisica stavlja stražnju nogu upravo na mjesto prednje noge, tako da njezin trag iz daljine izgleda kao vezica. Kaže se da ona ”veze”.
 
Divlje svinje ruju, osobito kada je snijeg, sa svojom snažnom njuškom duboke rupe u tlu, kako bi pronašle voće, korjenje i male životinje kao što su to miševi ili kukci.
 
Svijetli snježni pokrivač djeluje u tmurnim danima poput zrcala koje daje svjetlost: to pomaže jelenima da jedni druge ne izgube pred očima.
 
Medioteka - Udruga za promicanje medijske kulture djece i mladih // www.medioteka.hr // info@medioteka.hr