Zadar – centar Sjeverne Dalmacije
ZADARSKA ŽUPANIJA
smještaj: Zadarska se županija prostire na ukupnoj površini od 7 486,91 km2. Površina kopna iznosi 3 641,91 km2, što čini 6,5 % teritorija Hrvatske. Površina morskoga dijela županije je 3 845,00 km2, a površina otoka 587,6 km2. Geografski je položena tako da zahvaća visoko gorsko zaobalje i primorje te povezuje važne dijelove Hrvatskoga primorja i Središnje Hrvatske. Kroz nju prolaze Jadranska turistička cesta i trasa autoceste Zagreb - Split te željeznički pravac Zagreb - Knin - Split. Stoga je njezin položaj vrlo značajan u povezivanju sjevernog i južnoga dijela Hrvatske.
 
 
Ostaci ljetnikovca zadarskih nadbiskupa
 
U ZADRU I OKO NJEGA – MORE LJEPOTE
Zadar je grad i luka u sjevernoj Dalmaciji. Stari grad na zaštićenom poluotoku s dobrom prirodnom lukom imao je povoljne mogućnosti za uspostavu prometnih veza sa zaleđem. Razvojem parobrodarstva i brodova na motorni pogon, zadarska luka postaje tijesnom i plitkom za velike brodove.
Gradske zidine Zadar
 
Također, koncentracijom prometa u sjevernojadranskim lukama i razvojem Splita i Šibenika Zadar gubi prednost razmjerno lakih veza sa zaleđem. Izgradnja prometnih veza, luka Gaženica te zračna luka (1969.) ponovno, u novim uvjetima, ističu prednosti geografskoga položaja Zadra.
Zadar i zadarska turistička regija smješteni su u središtu hrvatskoga Jadrana, u najrazvedenijem dijelu jadranskog arhipelaga. Uokolo su, na većoj ili manjoj udaljenosti, nacionalni parkovi Plitvice, Paklenica, Krka i Kornati, parkovi prirode Velebit i Telašćica, te niz s više od 300 otoka i otočića. Prirodne ljepote, brojni zaljevi i plaže, kulturno-povijesni spomenici, raznovrsna ugostiteljska ponuda s probranim domaćim specijalitetima -sve to čine Zadar i njegovu okolicu jednim od najatraktivnijih turističkih područja u Hrvatskoj.
 
Nacionalni park Paklenica
 
ZLATO I SREBRO ZADRA
Povijesni dio grada Zadra neodoljiv je svim poštovateljima i ljubiteljima povijesnih spomenika i kulturne baštine.
Svakako valja vidjeti crkvu sv. Donata - simbol grada, te zadarske muzeje:
Arheološki muzej (osnovan 1830.), jedan od najznačajnijih u Hrvatskoj, s osamdesetak tisuća predmeta od kamenoga doba do kraja srednjega vijeka, Narodni muzej s Galerijom umjetnina i Prirodoslovnim odjelom. Pomorski muzej koji prikazuje razvoj pomorstva u sjevernoj Dalmaciji, te stalnu izložbu crkvene umjetnosti s oko tisuću vrijednih predmeta iz minulih stoljeća, poznatu pod popularnim nazivom Zlato i srebro Zadra.
Tradicionalno se održavaju Glazbene večeri u Donatu, Festival novoga kazališta, Zadarsko kazališno ljeto te raznovrsne likovne priredbe. Slavi se blagdan sv. Krševana, ujedno i Dan Zadra (24. studenoga).
 
 
 Gradska loža
Katedrala svete Stošije
Medioteka - Udruga za promicanje medijske kulture djece i mladih // www.medioteka.hr // info@medioteka.hr