Pubertet i njega kože
 
Novi spolni hormoni koji se razvijaju u testisima odnosno jajnicima utječu na žlijezde znojnice koje stvaraju znoj, i žlijezde lojnice, koje izlučuju loj (sebum).
 
Najbolji način kojim bi se spriječio neugodan miris znoja jest redovito pranje sapunom. Dezodoransi mogu pomoći, no njihova pretjerana uporaba nije preporučljiva.
Adolescenti bi se stoga trebali tuširati barem jednom dnevno. Akne, acne vulgaris uzrokovanje su povećanom aktivnošću žlijezda lojnica koje izlučuju loj, prirodno ulje koje održava kožu mekom i elastičnom. Hormoni tijekom puberteta utječu na to da žlijezde lojnice proizvode višak sebuma koji može začepiti pore na koži.
Žlijezde lojnice nastavljaju lučiti sebum koji ne može izaći zbog začepljenja u porama pa koža postanje upaljena i osjetljiva. Začepljenja stvaraju bubuljice koje mogu biti bijele ili crne boje. Nema jedinstvenog tretmana kojim bi se liječile akne, no obično se može naći onaj uspješan.
Često nježno pranje sa vodom i blagim sapunom obično pomaže. Koristite isušujući losion, a ne onaj koji sastoji ulja. Jedite mnogo voća i povrća, a što manje one hrane koja naizgled pogoršava akne, poput čokolade. Ukoliko se bubuljice istiskuju, sebum će procuriti u kožu uzrokujući još jaču upalu i olakšavajući drugim infekcijama da uđu u kožu.
Medioteka - Udruga za promicanje medijske kulture djece i mladih // www.medioteka.hr // info@medioteka.hr