Prva menstruacija (mjesečnica) i higijenska zaštita

Prva menstruacija obično nastupa između desete i četrnaeste godine, no može i ranije ili kasnije. Djevojke bi se trebale posavjetovati s liječnikom ukoliko sa 16 godina nisu dobile mjesečnicu. Prije prvog dana menstrualnog ciklusa, djevojke mogu primijetili smećkaste mrlje na donjem rublju. Trebale bi se odlučiti kakvu će higijensku zaštitu koristiti savjetujući se sa majkom ili medicinskom sestrom. Zaštita bi trebala biti spremna u svakom trenutku.
 
 
U školi, nastavnice razumiju sanitarnu zaštitu i pomoći će djevojkama ako nisu spremne. Higijenski ulošci odnose se na uloške koji se nose izvana ili tampone koji se umeću u vaginu. Samoljepljivi ulošci su udobni i pouzdani. Tamponi su prihvaćeniji kod starijih djevojaka. Neke žene koriste i jedno i drugo tijekom mjesečnice. Higijenska zaštita mora se mijenjati svaka 3 do 4 sata.
Menstrualni izljev nema mirisa dok ne dođe u doticaj sa zrakom. Ulažak ili tampon koje se ne promijene duže vrijeme mogu početi zaudarati ili izazvati infekciju. Nikad ne nosite tampone preko noći. Tampon koji je u vagini dulje od 8 sati može izazvati sindrom toksičnog šoka (TSS). To je akutna bolest sa iznenadnom pojavom visoke temperature, povraćanjem, bolovima u trbuhu, proljevom, glavoboljom, bolovima u mišićima i osipom.
Prije korištenja tampona, pročitajte uputstva na pakiranju. Operite ruke prije i nakon umetanja tampona. Pažljivo ih umetnite. Koristite ručno ogledalo kako biste olakšali umetanje. Ostavite konac da visi izvana kako biste lakše izvadili tampon. Sjetite se izvaditi zadnji tampon kada mjesečnica završi.
Medioteka - Udruga za promicanje medijske kulture djece i mladih // www.medioteka.hr // info@medioteka.hr